MS Centrum při neurologické klinice FN Brno Bohunice

Kontakt
 • Fakultní nemocnice Brno
 • Jihlavská 20, 62500 Brno – Bohunice
 • Telefon: +420  532 233 396, +420  532 232 367
 • Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Základní informace

Vedení MS Centra: doc. MUDr. PhD. Pavel Štourač

Neurologická klinika LF MU a FN Brno-Bohunice se mimo jiné specializuje na roztroušenou sklerózu mozkomíšní, která je předmětem výzkumné činnosti v rámci grantových úloh. Zaměřuje se na její diagnostiku a léčbu z klinického hlediska. 


Praktické informace

Do MS Centra se mohou pacienti objednávat telefonicky (+420 532 232 367) nebo písemně (MS centrum neurologické kliniky FN Brno, Jihlavská 20, Brno - Bohunice, 625 00).


Personální obsazení MS Centra

Vedoucí lékař: doc. MUDr. Pavel Štourač, Ph.D. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Lékaři:

 • MUDr. Monika Svobodová Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
 • MUDr. Iva Šrotová Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
 • MUDr. Yvonne Benešová, Ph.D. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
 • MUDr. Petra Praksová, Ph.D. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
 • MUDr. Magdaléna Hladíková, Ph.D. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Sestry:

 • Zuzana Dubšíková Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
 • Kateřina Ízdná
 • Kateřina Havelková

Další informace

Neurologická klinika disponuje špičkově vybavenou laboratoří elektrofyziologickou, sonografickou, elektroencefalografickou a spánkovou, ve kterých pracují přední čeští neurologové. Lůžková část disponuje 52 lůžky, v dobře zařízených 3 lůžkových pokojích. Jednotka intenzivní péče s 5 lůžky zajišťuje péči pro pacienty s akutními cévními mozkovými příhodami a ostatními závažnými akutními stavy, které vyžadují neodkladnou neurointenzivní péči (epilepsie, nervosvalová onemocnění). 

Iktová jednotka je integrální součástí Komplexního cerebrovaskulárního centra neurologické kliniky. Disponuje 8 polohovacími a kompletně monitorovanými lůžky, která jsou umístěna ve 3 boxech. Společně s jednotkou intenzivní péče, standardním oddělením a komplementem nemocnice (laboratoře, radiodiagnostika a další specializovaná pracoviště) zajišťují komplexní diagnostickou, terapeutickou a intenzivní péči (včetně podávání systémové trombolýzy, včasné rehabilitace a logopedické péče) nemocným v akutní fázi cévní mozkové příhody. Zdravotní péči o nemocné zajišťuje kolektiv 33 lékařů, 56 NLZP, 2 logopedů a 2 psychologů

Činnost specializované ambulance – RS centra FN Brno Bohunice

Nabízí komplexní péči o pacienty s roztroušenou sklerózou - diagnostika  (MRI, likvorová laboratoř, EMG laboratoř, EEG laboratoř), hospitalizace pro indikované pacienty možnost imunomodulační terapie (interferon beta 1a, interferon beta 1b, glatiramer acetát) v první volbě, nebo léčba druhé volby (natalizumab, fingolimod apod.), imunosupresivní léčba, dále pak možnost  imunoablační jako i symptomatické léčby. Zázemí klinického psychologa i logopeda.  

RS centrum dále nabízí možnost účasti pacientů v mezinárodních klinicky hodnocených výzkumných projektech se zaměřením na léčbu roztroušené sklerózy. Lékaři i sestry spolupracují s regionálními sdruženími pacientů např. Unie Roska, spádová oblast – jihomoravský kraj. 


Poslední aktualizace 11/2016