ReMuS v Americe – poster na prestižním neurologickém kongresu American Academy of Neurology
Na aktuálně probíhajícím kongresu AAN právě probíhá prezentace výsledků analýzy Dr. Dominiky Šťastné.
Z registru ReMuS vyšlo od jeho založení již mnoho odborných publikací. Výsledky registru ReMuS jsou dále prezentovány na odborných tuzemských i mezinárodních konferencích a informace z registru tak získávají odborníci na každoročním Českém a slovenském neurologickém sjezdu, odborném sympoziu Jedličkovy neuroimunologické a likvorologické dny i na řadě dalších odborných setkáních. Výsledky ročního sběru dat jsou tradičně zveřejňovány při příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy na jarní tiskové konferenci v Praze.
Na aktuálně probíhajícím kongresu AAN právě probíhá prezentace výsledků analýzy Dr. Dominiky Šťastné.
Pro prezentaci registru ReMuS na mezinárodním kongresu o neuroimunologických onemocněních ECTRIMS jsme připravili krátkou prezentaci, která vám poodhalí, co všechno se skrývá pod pokličkou tohoto registru. Stáhněte si PDF a zjistěte více…
Nová studie publikovaná v časopisu Journal of Central Nervous System Disease přináší poznatky o účinnosti kladribinu při léčbě roztroušené sklerózy (RS) v reálné klinické praxi. Tato práce využívá data z českého celonárodního registru ReMuS a…
Pokud člověk onemocní roztroušenou sklerózou (RS), nemělo by záležet na tom, zda žije v Chebu, Kolíně nebo ve Frýdku Místku. Stejnou péči by měl dostat ve všech centrech v celé České republice. Díky Registru pacientů…
Článek doc. Anny Glaser ze švédské univerzity Karolinska Institutet se zaměřuje na význam a přínos evropských registrů roztroušené sklerózy, konkrétně projektu Big Multiple Sclerosis Data Network (BMSD), do nějž je ReMuS aktivně zapojen…
Tým vedený Richardem Nicholasem se ve své nové studii zaměřil na to, jak zdravotnické systémy v různých zemích ovlivňují klinickou diagnózu a přístup k léčbě roztroušené sklerózy…
Originální článek MUDr. Pavla Hradílka, Ph.D. z Fakultní nemocnice Ostrava vycházející z dat registru ReMuS byl uveřejněn v odborném časopise Multiple Sclerosis and Related Disorders. Protože vliv kojení a jeho délky na průběh roztroušené sklerózy je nejasný, analyzovali autoři reálná data o kojících ženách s RS a průběhu jejich onemocnění…
Odborný článek Ing. Terezy Hrnčiarové, Ph.D. z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se zabývá problematikou léčebných strategií u relaps-remitentní roztroušené sklerózy. Ve své práci vychází z dat českého registru ReMuS a švédského SMSR (Swedish MS Registry). Navazuje tak na…
K blížícímu se světovému dni roztroušené sklerózy (RS) pořádal registr pacientů ReMuS tradiční tiskovou konferenci 25. května 2023. V rámci konference byla prezentována nejaktuálnější data o RS a praktické počiny, které se v rámci registru ReMuS podařilo během 10 let jeho existence realizovat…
Roztroušená skleróza je vážné neuroimunologické onemocnění a data o jeho výskytu a léčbě systematicky a dlouhodobě vyhodnocuje národní registr ReMuS. Trendy v léčbě pacientů v České republice se zabývala MUDr. Dominika Šťastná, Ph.D. ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ve svém…
Sekundárně progresivní roztroušená skleróza (SPRS) představuje významnou fázi vývoje roztroušené sklerózy, kterou je však často obtížné přesně diagnostikovat. Studie, provedená v pěti evropských zemích, využila objektivních klasifikátorů ke zjištění podílu a charakteristik SPRS v jednotlivých registrech pacientů s roztroušenou sklerózou, včetně národního registru ReMuS. Zjištění naznačují…
V nedávné studii publikované v časopise Multiple Sclerosis and Related Disorders zkoumali vědci riziko relapsu u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) a neuromyelitis optica (NMOSD) po očkování proti COVID-19 a po prodělání COVID-19. Studie sledovala data z českého národního registru ReMuS a ukázala…
Roztroušená skleróza může postihnout i děti, ačkoli se jedná o vzácnější formu tohoto onemocnění. Přibližně 3-10 % pacientů rozvine roztroušenou sklerózu před dosažením věku 16 let. Tato studie se zaměřuje na analýzu skupiny dětských pacientů s relabující formou roztroušené sklerózy, kteří zahájili léčbu…
Těhotenství u pacientek s roztroušenou sklerózou (RS) vyžaduje zvláštní péči, zejména pokud jde o rozhodování ohledně léčby modifikující onemocnění (DMD) a poradenství týkající se období početí, těhotenství a poporodního období. Tato studie se zaměřuje na analýzu vlivu těhotenství, porodu nebo potratu na průběh roztroušené sklerózy…
Vzhledem k výskytu nového koronaviru COVID-19 vznikly obavy ohledně průběhu tohoto onemocnění u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) a neuromyelitis optica spectrum disorder (NMOSD). Tato studie si kladla za cíl vyhodnotit výskyt, závažnost a rizikové faktory pro závažnější průběh COVID-19 mezi pacienty s RS a NMOSD…
Přesně 1918 pacientů s roztroušenou sklerózou (RS), kteří zároveň onemocněli koronavirem, podrobně sledují lékaři v Registru pacientů s roztroušenou sklerózou ReMuS. Od března loňského roku zkoumají symptomy, léčbu i případný vliv koronaviru na tuto specifickou skupinu lidí. První analýzy ukazují, že RS není rizikovým faktorem, ve vyšším riziku se však ocitají pacienti starší, s těžším neurologickým postižením, obézní a také pacienti s určitým typem chronické terapie…
Tato studie se zaměřuje na popis přerušení a ukončení léčby ve skupině registrů Big Multiple Sclerosis Data Network. V rámci této kohortové studie byla pod vedením prof. Jana Hillerta ze švédské univerzity Karolinska Institutet sloučena data z pěti klinických registrů, které pokrývají období 20 let….
Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé a neurodegenerativní onemocnění centrálního nervového systému. Po první demyelinizační příhodě se v České republice u pacientů s RS běžně používají dobře zavedené léky…
V přehledovém článku odborného časopisu Neurologie pro praxi se odborná garantka registru ReMuS zaměřila na představení registru ReMuS a zejména škály dat v něm obsažených. Článek nabízí také pohled na zastoupení pacientů v jednotlivých RS centrech České republiky, vývoj nasazování vysoce účinných léčivých přípravků nebo velmi důležitou oblast…
Nový článek v odborném časopisu Remedia přináší informace o tom, co lze po šesti letech fungování najít v datech registru pacientů s roztroušenou sklerózou ReMuS i reálné klinické praxi České republiky. Od svého vzniku jsou k dispozici záznamy…
Správný management léčby roztroušené sklerózy (RS) vyžaduje zpětnou vazbu z klinické praxe, kterou poskytují registry. Tento článek se zaměřuje na představení českého národního registru roztroušené sklerózy, ReMuS, a zkoumá dostupnost a využívání léků…
Za pět let své existence se český národní registr pacientů s roztroušenou sklerózou, ReMuS, stal neocenitelným zdrojem dat pro klinickou praxi i výzkum. Tento článek přináší přehled o tom, jakým způsobem se registr vyvinul od svého vzniku v roce 2013…
V roce 2018 bylo provedeno aktualizované mapování registrů roztroušené sklerózy (RS) v Evropě, které navázalo na předchozí průzkum z roku 2014. Tento průzkum zahrnuje 19 registrů, převážně z Evropy, a poskytuje podrobné informace o organizaci, metodách sběru dat, kvalitě kontrolních mechanismů a financování…
Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé demyelinizační a neurodegenerativní onemocnění postihující centrální nervový systém. Interferon (IFN) β-1a 44 μg, dimethyl fumarát (DMF) a fingolimod jsou zavedené léky pro léčbu relaps-remitující RS (RR RS). Cílem tohoto projektu, který zahrnuje analýzu dat z registru ReMuS, bylo porovnat…
Článek doc. Dany Horákové publikovaný v časopisu Multiple Sclerosis News nabízí podrobný pohled na vznik a vývoj českého celostátního registru pacientů s roztroušenou sklerózou, ReMuS, od jeho založení v roce 2013. Čtenář zde nalezne informace o struktuře registru, procesu sběru dat, a…